Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 
Obec Dobřeň se nachází asi 7 km severozápadně od Mšena. Nachází se v malebné krajině Kokořínska.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1402. V obci je mnoho nádherných roubených stavení a statky s empírovými vjezdy. Na návsi se u jedné roubené chalupy nachází 300 let stará lípa malolistá a nedaleko roste také lípa velkolistá, která je stará 250 let.

Dobřeň je dobrým výchozím místem pro pěší či cyklistické výlety do širokého okolí zejména do CHKO Kokořínsko, kde se nachází spousta krásných míst, zejména hrad Kokořín a mnoho zajímavě tvarovaných skal. Obcí prochází zelená turistická značka od Dolní Vidimi a dále Kokořínským dolem ke Konrádovu a do Mšena.

www.mesta.obce.cz/dobren/        Obec 7 km severozápadně od Mšena, 6 km severně od Kokořína.
V historii nazývána též Dobřín - nadmořská výška: 330 m. Vznikla snad ve 14. stol., když Berkové z Dubé osidlovali okolí hradu Houska. První písemná zpráva o obci z r. 1402, tehdy, při dělení berkovského majetku, byla přičleněna ke hradu Čáp.
Již v r. 1414 patřila opět ke hradu Houska, jeho osudy sdílela až do konce 16. stol. Po r. 1590 byla Dobřeň připojena k Hrzánovskému panství Kokořín, r. 1610 vrácena do majetku Berků z Dubé. Po bitvě na Bílé hoře ji jako konfiskát získal Albrecht z Valdštejna, tehdy Dobřeň přešla do panství Vidim, kde zůstala až do konce feudalismu.
Během třicetileté války původně převážně česká vesnice zčásti zpustla, později dosidlována německými osadníky. V 18. stol. v regionu rozšířeno chmelařství, nastal rozvoj obce.
V období první republiky zde převládalo německy mluvící obyvatelstvo (v r. 1930 Čechů 15 a Němců 113), po druhé světové válce obec stižena odsunem obyvatelstva a následně částečnou demolicí objektů. Převážně díky rekreačnímu využití v obci dnes dobře zachované ukázky roubené architektury (např. sýpka, kolna a patrový roubený dům s pavlačí čp. 1, dále čp. 2, 3, 4, 8 a 29) a domy s klasicistními prvky (čp. 7, 24, 28, 32).
Na návsi asi 300 let stará lípa malolistá, v lese pod vrchem Žlučí borovice lesní zvaná Augustýnka (výška 34 m), uchovávaná jako semenný strom.
V r. 1995 Dobřeň prohlášena za vesnickou památkovou rezervaci.

Dobřeň – vesnická památková rezervace

Usedlost č. p. 1 – patří k nejcennějším památkám lidové architektury Kokořínska. Dům je dvoutraktový s pavlačí na vstupní straně a podstávkami před oběma štíty. Naproti domu stojí špýchar s přízemím zděným z pískovcových štuk a roubeným patrem; v areálu se vzácně dochovala rámová kolna.

Usedlost č. p. 1
Usedlost č. p. 1 (býv. hostinec

Při silnici k Dolní Vidimi ve skále reliéf Ukřižovaný z 2. pol. 17. stol.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hospoda

(Arnošt, 3. 5. 2010 15:41)

já taky a májí tam výborné pivo, mňamku a posezení !

hospoda

(Hubatka.J, 31. 12. 2008 1:52)

sem chodím na pivo když jsem na chatě:D